پت‌روز
پت‌روز
تاثیر آلودگی هوا بر حیوانات

5 تاثیر آلودگی هوا بر حیوانات خانگی در کلان شهر‌ها

حیوانات خانگی مانند سگ، گربه، خرگوش و خوکچه هندی نیز همواره مانند انسان‌ها از اثرات آلودگی رنج می‌برند. بعضی از سگ‌ها به دود حاصل از اگزوز ماشین حساس هستند و وقتی ماشینی در کنارشان است مجبور به عبور از خیابان می‌شوند. به دلیل آلودگی، برخی از سگ‌ها پس از مریض شدن به سختی بهبود می‌یابند و ممکن است همیشه چشم‌های قرمز داشته باشند. آلاینده‌های نگران کننده شامل ِآلاینده‌های سنگین، آلاینده‌های آلی و سایر مواد سمی‌ هستند.

تاثیر آلودگی هوا بر حیوانات شامل اثرات تنفسی و اکوتوکسیک (پدیده التهابی، کاهش ایمنی) است. برخی از گازهای آلاینده با آب موجود در جو ترکیب می‌شوند و باران اسیدی را تشکیل می‌دهند که این نیز برای حیوانات خانگی خطرناک است. برای حیوانات خانگی، باران اسیدی کیفیت محیط یا زیستگاهی را که حیوانات در آن زندگی می‌کنند بدتر می‌کند.

آلودی هوا چه تاثیراتی بر حیوانات دارد؟
آیا آلودگی هوا بر حیوانات نیز تاثیر می گذارد؟

تاثیر آلودگی هوا بر حیوانات خانگی در کلان‌شهرها

در ادامه به بررسی تاثیر آلودگی هوا بر حیوانات خانگی می‌پردازیم:

1. تغییر رفتار حیوانات

تعداد زیادی از مطالعات نشان می‌دهد که آلاینده‌ها باعث ایجاد رفتارهای عجیب در حیوانات خانگی می‌شوند. اختلالات غدد درون ریز، آلاینده‌های سنگین تأثیر مستقیمی ‌بر رفتار اجتماعی و جفت گیری حیوانات دارند.

2. بیماری‌ها و مرگ و میر

این تاثیر عموما غیرمستقیم است، اما با تغییر سیستم‌های بیولوژیکی، به تدریج حیوانات خانگی را می‌کشد. آلاینده‌های موجود در هوا عملکرد غدد درون ریز را مختل می‌کنند، به اندام‌ها آسیب می‌رسانند و موفقیت باروری را کاهش می‌دهند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده‌ها می‌تواند باعث تحریک بیماری‌های عصبی در حیوانات خانگی شود.

3. از دست دادن تنوع زیستی

ساختار و عملکرد بنیادی اکوسیستم‌ها در اثر آلودگی هوا تغییر می‌کند. رسوب نیتروژن بیش از حد به شکل آمونیاک یکی از مهمترین عوامل تنش برای تنوع زیستی و انواع حیوان‌های خانگی است. تنوع زیستی برای حیوانات مهم است زیرا از دست دادن آن می‌تواند منجر به تغییر در زنجیره غذایی و انقراض برخی از گونه‌ها شود. علاوه بر این از دست دادن تنوع زیستی به طور بالقوه می‌تواند خطر بیماری‌های عفونی را هم افزایش دهد.

4. تغییر در فراوانی گونه‌های حیوانی

تغییر در فراوانی یک گونه از حیوانات خانگی می‌تواند ناشی از آلودگی هوای صنعتی باشد. به عنوان مثال، افزایش سطح آلومینیوم می‌تواند باعث شود:

  • انقراض گونه‌های خاصی از حیوانات خانگی را شاهد باشیم.
  • اجازه دادن به گونه‌های حشرات برای رشد و اذیت شدن حیوانات خانگی به واسطه آنها

5. خوردن گیاهان دارای آلاینده

هنگامی‌که حیوانات خانگی گیاهان پوشیده از ذرات آلودگی را می‌خورند، با آرسنیک مسموم می‌شوند. در حیوانات خانگی، مسمومیت با سرب باعث ذات الریه و از دست دادن اشتها می‌شود. علاوه بر این، آفت کش‌ها می‌توانند باعث مشکل در تنفس، خواب آلودگی، اسپاسم عضلانی، استفراغ و از دست دادن توان در حیوانات شوند.

عواقب آلودگی بر سلامت حیوانات
آلودگی هوا چه عواقبی بر سلامت حیوانات می گذارد.

عواقب و تاثیر آلودگی هوا بر حیوانات مانند سگ و گربه چیست؟

سگ‌ها و گربه‌ها نیز مانند انسان‌ها نسبت به آلودگی هوا حساس هستند. و عواقب زیادی برای سلامت آن ها دارد.

تهران و کلانشهرهای ایران همواره یک قسمت از آلودگی اتمسفر را به ویژه به دلیل وجود ذرات ریز در هوا تجربه کرده است. سگ‌ها و گربه‌ها نیز مانند انسان نسبت به آلودگی این ذرات حساس هستند. غشاهای مخاطی تحریک شده، مشکل در نقاهت پس از ورزش، بدتر شدن آسم، موهای کثیف… پیامدهای آلودگی هوا برای حیوانات خانگی در کلانشهرها است. با این حال آمار نگهداری حیوانات خانگی در کلان شهر ها بسیار بیشتر از شهر های کوچک با هوای پاکیزه می باشد و این قطعا موضوعی نگران کننده برای حیوانات خانگی است. بهترین راهکار برای کنترل این موضوع افزایش قیمت سگ در تهران می باشد.

اگر پس از زمستان معتدل و بالاتر از استانداردهای فصلی، دما بهاری شود این امر بر کیفیت هوا تأثیر دارد.  چندین شهر از ایران به دلیل وجود مقادیر بیش از حد ذرات ریز در هوا همیشه در حالت آماده باش قرار داشته و برای افراد خاص و حیوانات حساس مشکل ساز است.

مشکلات تنفسی برای حیوانات خانگی

این مشکلات مربوط به حیواناتی است که قبلاً مشکلات سلامتی مانند مشکلات تنفسی دارند، مانند آنهایی که از آسم رنج می‌برند، نژادهای سگ و گربه با صورت صاف، سگ‌ها و گربه‌های مبتلا به بیماری قلبی، سگ و گربه‌های ضعیف یا پیر این مشکلات با آلودگی هوا تشدید می‌شود.

اگر حیوان خانگی شما بیماری خاصی دارد برای مثال هنگامی‌که سگ خود را پیاده می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که او می‌تواند بینی خود را در معرض لوله‌های اگزوز قرار دهد یا خیر.

حیواناتی که عادت به دویدن با صاحب خود دارند، باید هنگام آلودگی‌های شدید هوا روز دویدن خود را به تعویق بیاندازند یا تغییر دهند.

ما همیشه واقعاً متوجه این موضوع نیستیم، اما سگ ممکن است چشم‌هایش قرمز شود و پس از ورزش نیز در ریکاوری مشکل بیشتری داشته باشد.

تاثیر دیگر آلودگی به مو حیوان خانگی مربوط می‌شود، البته که این موضوع را ما به خوبی درک نمی‌کنیم. اکنون به لطف شامپوهای مناسب موجود، شستن سگ یا گربه در اسرع وقت امکان پذیر است.

در نهایت توجه داشته باشید که روی دیگر سکه آلودگی هوا این است حضور تعداد بیشتری از انگل‌ها در هوا موجود می‌شود. در این شرایط نیز باید پیشگام باشید و به یاد داشته باشید که به طور منظم درمان‌های ضد انگلی را برای سگ و گربه خود در نظر بگیرید.

به وجود آمدن آسم در گربه و سگ‌ها با آلودگی هوا

بیشتر از سگ‌ها، گربه‌ها به آسم مبتلا هستند و این باعث مشکلات تنفسی می‌شود. این می‌تواند به طور ناگهانی رخ دهد و ممکن است متوجه شویم که گربه با دهان باز نفس می‌کشد و ناراحتی تنفسی را تجربه می‌کند. همه اینها می‌تواند یکی از علائم دیگر آسم در گربه‌ها و سگ‌ها باشد.

دقیقا مانند انسان‌ها اعتقاد بر این است که منشاء آسم در گربه‌ها آلرژیک است. آلرژن‌های گرده، گرد‌ه‌ها و غبار و حتی دود سیگار هستند که باعث این مشکلات می‌شوند.

دامپزشک راه‌های مختلفی برای تشخیص آسم در گربه و سگ‌ها دارد. همانطور که درمان‌های مؤثری وجود دارد که باید با حذف عواملی که می‌توانند باعث ایجاد و یا بحران‌ها شوند، همراه باشد.

هدف این است که از همه عوارض ناشی از آسم مانند خطر عفونت باکتریایی در زمانی که بیماری مزمن می‌شود جلوگیری شود. نظارت بر دامپزشکی باید منظم باشد. گفتنی است که آسم در گربه‌ها تحت پوشش بیمه سلامت حیوانات برخی بیمه‌ها در ایران است.

اثرات مهلک آلودگی هوا بر حیوانات خانگی

حیوانات یا حیات وحش از تأثیر آلودگی هوا مصون نیستند. برای درک بهتر این اثر، مهم است که به یاد داشته باشید که حیوانات شامل گونه‌های بسیار متنوعی مانند حشرات، کرم‌ها، نرم تنان، ماهی‌ها، پرندگان و پستانداران هستند که هر یک با محیط اطراف خود تعامل متفاوتی دارند. بنابراین قرار گرفتن در معرض و آسیب پذیری هر حیوان در برابر اثرات آلودگی هوا نیز ممکن است متفاوت باشد.

آلودگی هوا از دو طریق می‌تواند به حیوانات خانگی آسیب برساند:

  • کیفیت محیط یا زیستگاهی را که حیوانات خانگی در آن زندگی می‌کنند بدتر می‌کند.
  • در دسترس بودن و اثر کیفیت مواد غذایی را برای حیوانات خانگی کاهش می‌دهد.

اثرات آلودگی هوا بر کیفیت محل زندگی حیوانات خانگی

حیوانات در خانه و روی زمین و در آب زندگی می‌کنند. آنها همچنین باید هوا را با استفاده از ریه‌ها، آبشش‌ها یا شکل دیگری از تبادل گاز مانند انتشار غیرفعال در سطح پوست تنفس کنند. همه این شرایط بر آسیب پذیری حیوان در برابر اثرات آلودگی هوا تاثیر می‌گذارد.

باران اسیدی می‌تواند ترکیب شیمیایی و کیفیت خاک و آب را تغییر دهد. برای مثال، توده‌های آب ممکن است برای برخی از حیوانات بسیار اسیدی شوند که نتوانند زنده بمانند یا عملکردهای فیزیولوژیکی طبیعی داشته باشند.

باران اسیدی همچنین می‌تواند شسته شدن فلزات سنگین از خاک مانند آلومینیوم را به زیستگاه‌های آبی افزایش دهد و فلزات سنگین مانند آلومینیوم و جیوه را افزایش دهد که برای بسیاری از حیوانات از جمله ماهی‌ها بسیار سمی‌هستند. برخی از فلزات سنگین، مانند جیوه، می‌توانند در جو بسیار دور از منابع انتشار خود به حیوانات خانگی منتقل شوند.

اشکال دیگر آلودگی هوا برای حیوانات خانگی، ذرات معلق و ازن سطح زمین است که سلامت حیات وحش را مانند سلامت انسان به خطر می‌اندازد و بر ریه‌ها و سیستم قلبی عروقی حیوانات خانگی تأثیر می‌گذارد.

اثرات آلودگی هوا بر کیفیت محل زندگی حیوانات خانگی
اثرات آلودگی هوا بر کیفیت محل زندگی حیوانات خانگی

تاثیر آلودگی هوا بر حیوانات و کیفیت غذای آن ها

بسیاری از فلزات سنگین، آلاینده‌های آلی و سایر آلاینده‌های هوا با ورود به زنجیره غذایی به حیوانات خانگی آسیب می‌رسانند و بر عرضه و اثر کیفیت مواد غذایی حیوانات تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل است که باید تاثیر آلودگی هوا بر حیوانات را جدی بگیریم.

پس از مصرف این نوع غذاها، بسیاری از این آلاینده‌ها جمع شده و در بافت‌های حیوانی ذخیره می‌شوند. هنگامی‌که گوشت زنده توسط حیوانات خانگی دیگر در زنجیره غذایی خورده می‌شوند، این آلاینده‌ها به تجمع و افزایش غلظت ادامه می‌دهند. این فرآیند تجمع زیستی نامیده می‌شود.

 

به عنوان مثال، جیوه آنقدر نگران کننده است که توصیه می‌شود با توجه به مقدار این فلز سنگین که برای مثال در ماهی‌ها موجود است، دفعات مصرف برخی از ماهی‌ها را برای حیوانات خانگی کاهش دهیم.

این آلاینده‌های هوا می‌توانند با اختلال در عملکرد غدد درون ریز، آسیب به اندام‌های بدن، افزایش آسیب‌پذیری آنها در برابر استرس و بیماری، کاهش موفقیت باروری و احتمالاً باعث مرگ حیوانات خانگی شوند.

تغییرات فراوانی یک گونه ناشی از آلودگی هوا می‌تواند بر فراوانی و سلامت گونه‌های وابسته تأثیر زیادی بگذارد. به عنوان مثال، از بین رفتن برخی گونه‌های سگ‌ها ممکن است باعث افزایش جمعیت حشرات شود، که ممکن است برای انواع خاصی از اردک‌ها که از حشرات تغذیه می‌کنند مفید باشد، اما این تلفات می‌تواند برای پرندگان خانگی و بسیاری از حیوانات دیگر مضر باشد.

درک کامل و تعیین اینکه این تغییرات آب و هوا و آلودگی تا چه حد و چگونه بر سایر گونه‌های حیوانات خانگی از جمله انسان تأثیر می‌گذارد بسیار دشوار است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *