پت‌روز
پت‌روز
تربیت سگ و نحوه آموزش آن

تربیت سگ و نحوه آموزش آن

داشتن سگ در خانه نیازمند آموزش و تربیت دادن آن است. به طور مسلم آموزش باعث ایجاد اعتماد به نفس، تحریک ذهنی و تقویت پیوند بین انسان و حیوان می شود. سگ ها همیشه در حال یادگیری هستند بنابراین جای هیچ نگرانی نیست و البته هیچ وقت برای شروع آموزش و تربیت سگ دیر نیست.

 سگ ها حیوانات وفاداری هستند و نسبت به سایر دیگر حیوانات راحت تر با انسان رابطه برقرار می کنند.

اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم به طور مسلم خواهیم فهمید که سگ ها حیوانات بی آزاری هستند و البته خواهان ارتباط برقرار کردن با انسان نیز می باشند و درصورتی که شما عزیزان  به هر دلیلی شرایط نگهداری سگ را ندارید  و ساکن شهر تهران هستید میتوانید آنها را واگذار نمایید زیرا فروش سگ در تهران  یا واگذاری آن به راحتی انجام میپذیرد.

بنابراین اگر قصد دارید در خانه سگ داشته باشید آموزش و تربیت سگ ،در برقراری ارتباط آن با شما و دیگر اعضای خانواده شما اهمیت بالایی دارد. به طور حتم با این سوال مواجه خواهید شد که آیا نحوه  آموزش و تربیت سگ باعث می شود که سگ من رفتار بهتری داشته باشد؟

بله همین طور است. تصور کنید که شما بدون هیچگونه تربیت و آموزشی سگ را در خانه خود نگهداری کنید به طور یقین موفق به ارتباط موثری با سگ نخواهید شد و از طرفی سگ نیز با شما و دیگر اعضای خانواده نمی تواند ارتباط برقرار کند.

در واقع اگر سگ تربیت و آموزش نبیند باعث ناامیدی ما از رفتار سگ می شود و ما  رفتارهای مثل جویدن یا حفاری کردن سگ را یک رفتار بد قلمداد می کنیم و نسبت به آن واکنش نشان می دهیم حال اگر سگ آموزش لازم را ببیند می داند که این رفتاری نیست که ما از او انتظار داریم و دست از رفتارهای طبیعی خود مثل حفاری و جویدن دائم چیزی برمیدارد

.سگ ها با استفاده از بینی، دهان و پنجه های خود محیط خود را کشف می کنند. اگر از این رفتارهای عادی به نحو مناسب استفاده نشود، می تواند منجر به دردسرهای جدی شود و نگهداری سگ را برای شما سخت کند. در حقیقت شما به سگ ها آموزش می دهید که یاد بگیرند که کارها را  می توانند زمانی انجام دهند که کسی در اطراف آنها نباشند.

به جرات می توان بیان کرد که سگ ها مفهوم درست یا غلط را نمی دانند و تنها با تربیت سگها، می توانند کارهای درست انجام بدهند. این به ما بستگی دارد که به سگ هایمان بیاموزیم که چه چیزی درست است.

بهترین روش آموزش به سگ چیست؟

بهترین زمان برای نحوه آموزش و تربیت سگ را جدی بگیرید. به طور مسلم، هر چه زودتر به سگ خود آداب درست را آموزش دهید، برای هر دوی شما راحت تر خواهد بود. توله سگ ها شباهت زیادی به اسفنج دارند.آنها هر آنچه را که به آنها یاد می دهید جذب می کنند و آنها عاشق یادگیری چیزهای جدید از شما هستند.

بنابراین در اولین فرصت به آنها رفتارهای درست را بیاموزید.تمرین و باز هم تمرین باعث آموزش هر چه بیشتر سگ می شود . البته بهترین نحوه آموزش و تربیت سگ  شامل پاداش دادن به سگ برای انجام کار درست است. جوایز میتواند خوراکی های خوشمزه، اسباب بازی مورد علاقه یا تمجید باشد.

روش‌های آموزشی که از تنبیه استفاده می‌شود، نه تنها نتیجه خوبی  برای تربیت سگ نخواهد داشت بلکه می‌توانند باعث بدتر شدن رفتار بد یا حتی منجر به پرخاشگری سگ شوند. کمک گرفتن از یک مربی حرفه ای فکر خوبی است و در واقع بهترین راهکار است. او می تواند یک کلاس خاص یا جلسات انفرادی را توصیه کند و به شما در آموزش درست سگ کمک بزرگی کند.

در زمان تربیت و آموزش سگ باید به چه نکاتی توجه داشته باشید؟

به طور مسلم تربیت سگ کار یک ساعته و یک روزه نیست بلکه فرآیندی زمانبر است که نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد البته در این مسیر باید به برخی از نکات مهم و ضروری توجه داشته باشید:

یکی از نکات مهم و اساسی این است که کار تربیت سگ را برای خود سخت در نظر نگیرید بلکه ساده گرفتن کار موجب بالارفتن اعتماد به نفس و کسب نتیجه مطلوب خواهد شد.

دستوراتی که به سگ داده می شود باید کوتاه بوده و به صورت جمله های طولانی نباشد.

برای هر کار درستی که سگ انجام می دهد از مواد غذایی مورد علاقه سگ به عنوان پاداش استفاده کنید.

پشتکار داشته باشید و البته صبر و حوصله پیشه کنید تا در نهایت در کمترین زمان بتوانید آموزش های لازم را به سگ خود بدهید.

تلاش کنید و راهکارهایی را پیش بگیرید تا سگ با همه اعضای خانواده مانوس شود و ازآنها نترسد.

اگر می خواهید به سگ خود  آموزش نشستن، دراز کشیدن و ماندن، را بیاموزید در ابتدا باید به سگ خود بیاموزید که نشستن به چه معناست و چگونه آن را انجام دهد. هر وقت که شما بخواهید به آنها جایزه بدهید از این طریق می توانید این مفاهیم را به آنها بیاموزید. در موقعیت‌ها و مکان‌های مختلف تمرین کنید تا زمانی که بتوانند به طور کامل آموزش های لازم را ببینند.

نحوه آموزش و تربیت سگ به چه شکل است؟

برای اینکه به سگ خود آموزش دهیم قبل از هر چیز به ابزارهایی  از جمله قلاده، توپ ، لباس محافظ یا همان تاگ احتیاج است. برای آموزش دادن رفتارهای درست به سگ خود باید حوصله به خرج بدهید و با تمرین و تکرار بیشتر به سگ خود رفتارهای درست را آموزش دهید. آموزش هایی که به سگ داده می شود دارای اصول و قواعد خاصی است که در ادامه بیان خواهیم کرد.

آموزش نشستن

آموزش نشستن یکی از آموزش های اولیه و مهمی است که به سگ داده می شود و بقیه آموزش ها نیز برحسب همین آموزش انجام می شود. در این مرحله سگ را در سمت چپ خود قرار دهید و به آرامی و با بردن نامش اور را به پایین فشار دهید تا سگ آرام بگیرد و بنشیند.

در همین حالت سعی کنید سگ را در حدود 15 الی 20 ثانیه در همین وضعیت قرار دهید و البته در روزهای بعدی می توانید زمان آن را بیشتر کنید.

آموزش آمدن سگ به سمت شما

به طور مسلم سگ به راحتی این آموزش را می بیند چرا که او کارش آمدن به سمت شماست و با چرخیدن در اطراف شما خودش را سرگرم می کند بنابراین برای تربیت سگ، بهتر است شما نام سگ را صدا کنید و بیا بیا کنید به طور مثال باید بگید جیمی بیا جیمی بیا او را صدا کنید.

با نزدیک شدن سگ به سمت شما باز جیمی بیا را چندین بار تکرار کنید. بهتر است برای تشویق او به سمت شما خوراکی مورد علاقه او را هم در دست بگیرید. و به آرامی اور را صدا و به سمت خود جذب کنید.البته اگر زنجیر به دور گردن سگ شما بسته است بهتر است طول زنجیر در حدود 15 متر باشد و برای اینکه اور را به سمت خود تحریک کنید زنجیر او را کمی به سمت خود بکشید.

نحوه تربیت سگ
امدن سگ سمت شما

 

آموزش برای خوابیدن سگ

برای اینکه سگ یاد بگیرد که در چه زمانی باید دراز بکشد ابتدا زنجیر سگ را در یک دست خود قرار دهید و با دست دیگر نیز سگ را به پشت بخوابانید در همین زمان با صدای آرام به او بگویید بخواب. در زمانی که سگ دراز کشید بهتر است او را نوازش کنید و در همین زمان به عنوان تشویقی به او مکمل غذایی بدهید.

نحوه اموزش و تربیت سگ
خوابیدن سگ

 

آموزش اجتناب از گرفتن غذا

 

برای اینکه به تربیت سگ خود بپردازید تا در زمان گرفتن غذا از دیگران اجتناب کند بهتر است با چند تکنیک ساده این رفتار را به او آموزش دهید. در این زمان یک استخوان خوشمزه و مورد علاقه سگ را در مقابل او قرار دهید و همین که سگ خواست به سمت آن حرکت کند و بخورد سریع استخوان را پنهان کنید و در این زمان چند بار کلمه اه اه را تکرار کنید.

این ترفند را چند بار پشت سر هم تکرار کنید تا سگ به راحتی این رفتار را بیاموزد که لقمه در دست کسی دیگر را نخورد و این کار به شدت در تربیت سگ موثر است.

نحوه آموزش سگ

به محض اینکه سگ شما کاری را انجام داد که از او انتظار دارید، باید آن رفتار را علامت گذاری کنید و به آن پاداش دهید. می‌توانید رفتار را با کلیک کردن یا گفتن «بله» یا «خوب» علامت‌گذاری کنید. این به سگ شما می گوید که کاری را درست انجام داده است و پاداشی در راه است. سپس، باید در اسرع وقت به آنها پاداش (یک غذا یا اسباب بازی) بدهید. این موجب تقویت  عملکرد و تربیت سگ می شود و از طرفی سگ شما را خوشحال می کند.

سخن پایانی

تربیت سگ و آموزش آن یکی از مهمترین مواردی است که باید به درستی انجام گیرد. داشتن سگ در خانه مستلزم تربیت و آموزش دادن به سگ است تا از این طریق نحوه ارتباط برقرار کردن با اعضای خانواده را به سگ آموزش دهید و اینکه به سگ خود کارهای درست را بیاموزید تا دچار سردرگمی نشوند و با رفتار اشتباهی که از آنها سر می زند شما را از نگهداری کردن از انها در خانه ناامید نشوید.

به طور کلی یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب برای تربیت سگ، کمک گرفتن از مربیان حرفه‌ای است که با سال‌ها سابقه کاری در زمینه تربیت سگ دانش  کافی را دارند.  در واقع آنها در سالهای کاری خود با انواع مختلفی از گونه های سگ روبه رو بوده اند و به نسبت همه مشکلات را در حرفه خود تجربه کرده اند، بنابراین باید در مورد نحوه رسیدگی به هر مشکلی که ممکن است با آن روبرو هستید ایده هایی داشته باشند و در این مسیر می توانند شما را یاری کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *