پت‌روز
پت‌روز
نکات کلیدی در تربیت سگ ها

نکات کلیدی در تربیت سگ ها

با افزایش جمعیت و تبدیل خانه‌ها به آپارتمان‌های چند طبقه، نحوه‌ نگهداری از حیوانات و تربیت سگ ها دستخوش تغییراتی شد. در چنین شرایطی افرادی که علاقه به نگهداری حیوانات داشتند، باید حیوانات خودشان به واحدهای آپارتمانی می‌آوردند. یکی از حیوانات دوست داشتنی که افراد زیادی علاقه به نگهداری آن‌ها دارند، سگ‌ها هستند.

اما آیا می‌توان هر سگی را در یک واحد آپارتمانی نگهداری کرد؟ مسلما پاسخ به این سوال منفی است‌. شما برای این‌که بتوانید سگ خودتان را در یک واحد آپارتمانی نگهداری کنید، باید یک سری مسائل را رعایت کنید.

همچنین سگ شما باید رفتار مناسب زندگی در یک واحد آپارتمانی را بلد باشد. به همین دلیل است که برخی از افراد سعی کردند تا سگ‌ها را تحت آموزش قرار دهند و نکته مهمی در تربیت سگ ها محسوب میشود

از آنجایی که سگ‌ها حیوانات بسیار باهوشی هستند، آموزش‌های لازم برای یک زندگی آپارتمان نشینی را به سرعت یاد می‌گیرند و اصطلاحا تربیت می‌شوند.

در مواردی دیگر برخی افراد و ارگان‌ها هستند که برای انجام کارهای خاص برای تربیت سگ ها شده استفاده می‌کنند. سگ‌ها برای نگهبانی، پیدا کردن افراد مانده در زیر آوار، پیدا کردن مواد مخدر و … مورد تربیت و استفاده قرار می گیرند.

ما در این مقاله می‌خواهیم برخی از نکات کلیدی در تربیت سگ ها را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم به نگهداری این حیوان دوست داشتنی علاقه دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نکات لازم در تربیت سگ
چگونگی تربیت سگ

 نکته کلیدی در تربیت سگ ها

همان طور که گفتیم، سگ‌ها حیوانات باهوشی هستند و آموزش پذیری بالایی دارند. شما به راحتی می‌توانید با رعایت برخی نکات کلیدی در تربیت سگ‌ ها آن‌ها را برای رسیدن به اهداف خودتان تربیت کنید. در ادامه ۱۰ نکته‌ کلیدی در تربیت سگ‌ها را به شما عزیزان می‌گوییم. نکات کلیدی در تربیت سگ ها عبارتند از:

روی رفتارهای مثبت سگ تمرکز کنید

ین توصیه‌ی مربی‌های حرفه‌ای تربیت سگ ها تمرکز روی رفتارهای مثبت حیوان است. دادن پاداش تاثیر زیادی در یادگیری سگ‌ها دارند. شما برای انجام کارهای مثبت باید به سگ‌تان پاداش دهید. این کار باعث می‌شود که حیوان حس خوبی نسبت به انجام آن کار پیدا کند. در نتیجه آن کار را برای دریافت پاداش بارها تکرار کند.

جلوگیری از انجام رفتارهای منفی

اگر حیوان شما علاقه به انجام یک کار منفی دارد، شما باید حیوان را از شرایط انجام آن کار دور کنید. به فرض مثال اگر حیوان شما به جویدن کفش علاقه دارد شما باید مراقب باشید که به کفش‌هایتان دسترسی نداشته باشد. مثلا کفش‌ها را در جایی قرار دهید که سگ نتواند آن‌ها را بردارد و یکی از نکات مهم در تربیت سگ ها محسوب میشود.

به حیوان نه نگویید

یکی از رفتارهایی که باعث گیج شدن حیوان می‌شود استفاده‌ی زیاد از کلمه‌ی نه بدون نشان دادن دلیل آن است. استفاده زیاد از کلمه‌ی نه باعث می‌شود تا حیوان نتواند رفتار صحیح را تشخیص دهد.

به فرض مثال وقتی که حیوان شما به جای این که غذای خودش را بخورد از غذای دیگری استفاده می‌کند، به آرامی به او نه بگویید. سپس غذای خودش را جلوی او قرار دهید، بنابراین سگ متوجه ‌می‌شود که منظور شما چیست و راحت‌تر آن را می‌پذیرد.

علت بد رفتاری سگ‌تان را پیدا کنید

یکی از رفتارهایی که صاحبان سگ‌ها را آزار می‌دهد، بد رفتاری و بی قراری سگ هنگام خروج صاحب از خانه است. شما باید ابتدا دلیل این رفتار را پیدا کنید. این رفتار سگ‌ها ممکن است به ۲ دلیل باشد. اول این‌که سگ زمانی که شما در خانه نیستید حوصله‌اش سر می‌رود.

دوم این‌که هنگام جدا شدن از شما احساس اضطراب می‌کند. اگر سگ شما به دلیل سر رفتن حوصله بدرفتاری می‌کند، می‌توانید برایش لوازم بازی مورد علاقه‌اش را بگیرید تا در نبود شما سرگرم شود و خراب کاری نکند. اما اگر سگ استرس و اضطراب جدایی دارد، باید با انجام رفتارهای مناسب نبود خودتان را برای حیوان عادی کنید.

نکات لازم در تربیت سگ ها
رفتار با سگ

از صدای برای آموزش سگ استفاده کنید

یکی از روش‌های جذاب برای تربیت سگ‌ها، استفاده از صدا برای آموزش حیوان است. این روش که یکی از جدیدترین روش‌های تربیت سگ است، تاثیر زیادی روی رفتار سگ‌ها دارد.

شما با ایجاد یا پخش کردن یک صدا از حیوان می‌خواهید تا کاری را انجام دهد‌. بعد از انجام کار حتما به حیوان پاداش بدهید. با این رفتار به مرور حیوان یاد می‌گیرد که با شنیدن صدای مورد نظر کار خاصی را انجام دهد.

برای آموزش سگ‌ها صبر داشته باشید

شما برای این‌که بتوانید حیوان‌تان را تربیت کنید، باید بسیار با حوصله باشید. صبر و حوصله دو اصل مهم در تربیت سگ ها است. شما با صبر و حوصله باید بارها کارهای مورد نظرتان را از حیوان بخواهید تا حیوان بتواند آن کار را به بهترین شکل انجام دهد. توجه داشته باشید که تکرار و تعدد در انجام کارها باعث ایجاد استعداد می‌شود.

هر چه سریع‌تر آموزش سگ‌تان را شروع کنید

یکی از نکات کلیدی درتربیت سگ ها این است که سگ‌های جوان‌تر آموزش پذیری بالاتری دارند، زیرا هنوز رفتار اشتباه را یاد نگرفته‌اند. توجه داشته باشید اگر یک حیوان یک کار یاد نگرفته باشد شما باید آن کار را به حیوان آموزش دهید. اما اگر یک رفتار اشتباه را یاد گرفته باشد، شما اول باید کاری کنید نا رفتار اشتباه را فراموش کند سپس رفتار درست را آموزش ببیند.

مهربانی معجزه می‌کند!

سگ حیوانی احساسی است که رفتار و لحن شما را به راحتی درک می‌کند. تجربه نشان داده مربیانی که برای تربیت سگ‌ه، آن‌ها را تنبیه می‌کنند، از مربیانی که را آرامش خودشان حفظ می‌کنند، نتایج کمتری می‌گیرند. اگر می‌خواهید رفتار بد سگ‌تان را به یک رفتار خوب تبدیل کنید، باید مهربان باشید و با آرامش و محبت او را تشویق کنید.

انتظار معقول داشته باشید

اگر حیوان شما به فرمان‌های شما توجه نمی‌کند و در خانه رفتار نامناسبی دارد، در بیرون از خانه و در برخورد با دیگران هم همین گونه است. به همین دلیل شما باید برای بیرون رفتن سگ‌تان را با قلاده کنترل کنید. شما نباید انتظار داشته باشید که حیوان در عرض چند روز تغییر رفتار داشته باشد. شما باید به مرور رفتارهای نامناسب حیوان را اصلاح کنید و رفتارهای مثبت را جایگزین رفتار بد کنید.

از دستورات خودتان کوتاه نیایید

نکته‌ مهمی که باید در تربیت سگ ها مورد توجه قرار دهید این است که هرگز نباید از دستورات خودتان کوتاه بیایید. اگر شما یک دستور به حیوان بدهید و تاکیدی در انجام آن نداشته باشید، حیوان شما یاد می‌گیرد که در انجام دستورات شما الزامی وجود ندارد.

به مرور شرایطی پیش می‌آید که حیوان هر وقت که دوست داشته باشد دستورات شما را اجرا می‌کند. اگر سگ‌تان از دستور شما سرپیچی کرد، به آرامی او را در انجام دستور کمک کنید، سپس به او پاداش دهید. در چنین شرایطی حیوان دستورات را به راحتی قبول خواهد کرد.

نکات کلیدی در تربیت سگ ها
دستور به سگ

کلام پایانی

قدیم از قدیم تا به امروز به انسان‌ها کمک کرده‌اند تا بتوانند از جان، مال و امنیت خود محافظت کنند. علاوه بر این امروزه از سگ‌ها در پیدا کردن موقعیت افرادی که زیرآوار مانده‌اند استفاده می‌کنند.

علاوه بر این سگ‌ها تاثیر بسیار زیادی در مبارزه با مواد مخدر در کشورها داشته‌اند. در این مقاله از سایت … مهم‌ترین نکات کلیدی در تربیت سگ ها را به شما گفتیم. در صورتی که ساکن تهران و استان های اطراف آن هستید، امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مهم در تربیت سگ ها را کسب کرده باشید.

با توجه به این که قیمت سگ در تهران و استان های اطراف آن،ممکن است بسته به نژاد،سن،جنسیت و شرایط نگهداری آنها متفاوت باشد، بنابرین میتوانید با مراجعه به فروشگاه های حیوانات خانگی از قیمت دقیق آنها مطلع شوید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *