پت‌روز
پت‌روز
اجتماعی کردن سگ

راه های اجتماعی کردن سگ

شیوه اجتماعی کردن سگ، یکی از مهم ترین بخش های تربیت سگ محسوب می‌شود که برای افرادی که به نگهداری این حیوان علاقه دارند، موضوعی بسیار مهم است. چرا که سگ اجتماعی شده زندگی را برای سرپرست خود لذتبخش می کند و سرپرست زحمت کمتری برای این نوع سگ خواهد کشید.

روند اجتماعی کردن سگ، پیچیده نیست اما قطعا به حوصله و صبر زیادی نیاز دارد. اجتماعی کردن و مراقبت از توله سگ‌ها به مراتب ساده تر و راحت تر از اجتماعی شدن سگ‌های بالغ است و تجربیاتی که توله سگ‌ها در سه ماه اول زندگی دارند، شخصیت آینده آن‌ها را تعیین خواهد کرد.

بنابراین اگر ساکن تهران هستید، بهتر است  قبل از خرید سگ در تهران ،فرآیند اجتماعی کردن سگ‌ها را از همان ابتدای زندگی آن‌ها همراه با ملایمت انجام داده و در معرض انواع و اقسام موقعیت‌ها و محیط‌ها، بوها، صداها و محرک‌های دیگر قرار دهید و با انسان‌ها و حیوانات مختلف روبرو سازید. در ادامه این مقاله به بررسی چگونگی اجتماعی کردن سگ ها خواهیم پرداخت و هر نکته ای که برای اجتماعی شدن سگ‌ها لازم است بیان خواهیم کرد.

بنابراین اگر قصد دارید اطلاعاتی را درباره روش های اجتماعی شدن سگ‌ها کسب کنید، ما را تا انتهای مقاله همراهی فرمایید.

روش‌های اجتماعی کردن توله سگ‌ها

بهترین زمان برای به سرپرستی گرفتن سگ‌ها و نگهداری از آن‌ها، در ماه های ابتدای تولدش است، زیرا  3 ماه ابتدای زندگی سگ‌ها دوران طلایی  نامیده می شود و اگر شما در این دوران  آموزش های لازمه را به آنان بدهید سگ شما اجتماعی شده و شخصیت آن، آنطور که شما می خواهید شکل می گیرد.

اجتماعی کردن سگ، اگر چه سخت نیست اما نیاز به دقت و هشیاری بالایی دارد. زمان مناسب برای یادگیری و مراقبت از سگ‌ها از حدود 3 هفتگی آن‌ها شروع شده و بین 16 الی 20 هفتگی به پایان می‌رسد. در این دوره توله سگ ها بدون اینکه احساس ترسی داشته باشند، در معرض طیف گسترده ای از مناظر، احساسات، صداها و بوها قرار میگیرند.

 

راه های اجتماعی کردن سگ
روش های اجتماعی کردن توله سگ

 

توله سگ‌هایی که این تجربه را ندارند، امکان دارد هرگز نتوانند روش‌های مقابله در برابر عوامل ناآشنای پیرامونشان را یاد بگیرند که این امر باعث می‌شود احساس اضطراب، پرخاشگری و ترس را تا بزرگسالی خود به همراه داشته باشند و به سختی با دیگران و محیط جدید ارتباط برقرار کنند. شما می توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا موقعیتی را آماده کنید که توله سگ شما بهترین شروع را همراه با اعتماد به نفس بالا داشته باشد:

رسیدگی به سگ و نوازش آن

هر روز و تا جایی که ممکن است، توله سگ های خود را در آغوش گرفته و مورد نوازش قرار دهید. برای اجتماعی شدن سگ، لازم است او را در موقعیت های مختلف بغل کرده و به آرامی با انگشتان خود به پاهایش ضربه بزنید. همچنین پوزه، پشت و پلوهایش را مالش دهید و زمانی که سگ شما در موقعیتی جدید قرار گرفت با در آغوش کشیدن یا تشویقی حس خوبی را به او منتقل کنید.

صداها

بهتر است توله سگ خود را با بسیاری از صداهای مختلف آشنا کنید؛ اما مراقب باشید که سر و صدای بیش از حد، او را اذیت نکند. برای این کار می توانید او را در معرض صداهای زنگ تلفن، آشپزخانه، بازی کودکان، رادیو و محرک های دیگر قرار دهید.

بازی کردن با کاسه غذا

در فرآیند اجتماعی کردن سگ، طوری او را تربیت کنید که از حضور افراد در هنگام غذا خوردن لذت ببرد. سگ‌ها زمانی که دیگران به وسایلشان (ظرف غذا) نزدیک شوند، احساس ترس و اضطراب می کنند. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از اضطراب و استرس سگ ها در این موقعیت می توانید هنگامی که در حال غذا خوردن است، خوراکی مورد علاقه اش را در ظرف بریزید و دور شوید. این کار را در طول هر وعده غذایی یک یا دو بار تکرار کنید تا نزدیک شدن به ظرف غذا برای سگ عادی شود.

آموزش تنها ماندن به توله سگ

این نکته را به یاد داشته باشید که توله سگ‌ها باید تنها ماندن را یاد بگیرند؛ پس بهتر است که هر روز زمانی را جدا از حیوانات یا افراد دیگر باشند تا مانع از بروز اضطراب جدایی شود.

معرفی توله سگ به افراد جدید

پس از آشنایی کامل توله سگ با انواع موقعیت ها و شرایط، بهتر است او را هر روز با افراد جدیدی آشنا کنید تا با این کار اضطراب و ترس او را از بین ببرید. ابتدا لازم است این کار را با افراد خانواده انجام دهید و پس از مدتی آن را به بیرون ببرید و این اجازه را به او بدهید تا با افراد غریبه نیز ارتباط داشته باشد.

جلوگیری کردن از گاز گرفتن سگ

گاز گرفتن یک عمل شایع در اکثر سگ‌ها در دوران تولگی است. برای اجتماعی کردن سگ و تغییر عادت گاز گرفتن، اسباب بازی های مناسبی را فراهم کنید. زمانی که توله سگ شما در حین بازی شما را محکم گاز گرفت، صدای ناگهانی ایجاد کنید و به بازی پایان دهید تا با این کار یاد بگیرد که رفتار اشتباهی داشته است. در چنین شرایطی دهان توله سگ خود را با فشار نبندید و بر سر او فریاد نزنید. این کار منجر به ترسیدن و بدتر شدن رفتارش می‌شود.

اجتماعی کردن سگ
اجتماعی کردن توله سگ

 

اجتماعی کردن سگ نوجوان

همانطور که می دانید، معمولا دوره اجتماعی شدن سگ‌ها در حدود 5 ماهگی آن‌ها به پایان می رسد؛ ولی با این وجود بهتر است که اجتماعی کردن سگ‌ها تا اولین سالگی آنها ادامه یابد. برای اجتماعی کردن سگ نوجوان خود، طبق مراحل زیر را دنبال کنید:

 

ادامه دادن به آشنا کردن سگ خود با افراد جدید

سگ‌ها زمانی اجتماعی می شوند که دائما در معرض افراد نا آشنا و غریبه قرار گیرند. برقراری ارتباط مناسب با افراد غریبه و قرار گرفتن در معرض افراد جدید باعث می شود که سگ‌ها تصور کنند که غریبه‌ها هم می‌توانند دوستان خوبی برایشان باشند.

راه های اجتماعی کردن سگ
اشنا کردن سگ با افراد جدید

 

ادامه دادن به آشنا کردن سگ خود با سگ های دیگر

برای این کار می‌توانید کارهایی از جمله بازی‌های گروهی، رفتن به پارک‌های مخصوص سگ‌ها برای پیاده روی و بازی با سگ‌های دوستان را انجام دهید. اگر سگ شما این تجربه را نداشته باشد، امکان دارد قادر به دانستن چگونگی رفتار مناسب با سگ‌های دیگر نباشد.

آموزش تنها ماندن به سگ خود

در طول روز، زمان‌هایی را برای تنها ماندن سگ خود به دور از حیوانات دیگر و انسان‌ها اختصاص دهید. این کار مانع از بروز اضطراب جدایی می شود.

تنبیه نکردن سگ

لازم به ذکر است که معمولا پرخاشگری سگ‌ها به دلیل ترس آن‌ها است. با شروع 5 ماهگی، سگ شما ممکن است هر چیز نا آشنا را به عنوان یک تهدید تفسیر کند و در چنین شرایطی یا فرار می‌کند یا اینکه با آن چیزی که باعث ترسش می‌شود، مقابله می‌کند. اگر در این موقعیت او را مجازات و تنبیه کنید، در حقیقت ترس او را تایید کرده اید؛ پس به جای این کار، سگ خود را از چنین موقعیتی خارج کرده و رفتاری متفاوت را از او بخواهید.

ادامه دادن به نوازش کردن سگ

مطمئن باشید که سگ شما احساس خوبی با نوازش قسمت های مختلف بدنش خواهد داشت و اگر در مواقع اضطراری سگ خود را نوازش کنید، احتمال گاز گرفتن کمتر خواهد بود.

اجتماعی کردن سگ بالغ و بزرگسال

اجتماعی کردن سگ بالغ و بزرگسال یکی از دغدغه های اصلی افرادی است که این سگ ها را به سرپرستی می‌گیرند. به خصوص زمانی که روند اجتماعی کردن سگ بالغ در کودکی به درستی صورت نگرفته باشد. اجتماعی شدن سگ بالغ بسیار سخت تر از توله سگ ها است؛ ولی غیر ممکن هم نیست.

برای آموزش سگ بالغ باید صبر و حوصله بیشتری را صرف کرد. در چنین شرایطی لازم است تا چند روی رفتار او رصد شود تا بتوان عادات بد و ترس‌هایش را شناسایی کرد که در روند اجتماعی کردن سگ بالغ، این امر بسیار ضروری است؛ چرا که تا شناخت دقیقی از سگ بالغ را نداشته باشیم، قادر به آموزش او نیز نخواهیم بود.

پس از شناسایی عادات سگ بالغ، لازم است با رفتاری متفاوت بعضی از ترس ها و استرس های او را از بین برد. همچنین می‌توان با صبر، حوصله و تشویق بعضی از رفتارهای خوب را جایگزین رفتارهای منفی کرد.در صورتی که ترس و وحشت در وجود سگ بالغ نهادینه شده باشد، برای اجتماعی کردن او بایستی از دامپزشک کمک گرفته شود.

نکات مهم در رابطه با اجتماعی کردن سگ

نکات مهمی که در اجتماعی کردن سگ خود می توانید از آن‌ها کمک بگیرید، شامل موارد زیر هستند:

  • به توله سگ خود تنها ماندن را آموزش دهید تا بعد از مدتی مشکل اضطراب جدایی برایش به وجود نیاید.
  • به هیچ وجه با سگ خود پرخاشگری نکنید. کارهایی مثل کتک زدن سگ یا زمین انداختن او معمولا نتیجه ای معکوس به دنبال دارد.
  • در اجتماعی کردن سگ خود، می توانید روی پاداش دادن به رفتار صحیح تمرکز کنید تا قوانین انسانی را به او آموزش دهید و رابطه ای قابل اعتماد ایجاد کنید.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی چگونگی اجتماعی کردن سگ پرداختیم و نکاتی مهم را درباره اجتماعی کردن توله سگ‌ها، سگ‌های نوجوان و سگ‌های بالغ ارائه دادیم. همانطور که گفته شد، اجتماعی کردن توله سگ‌ها به مراتب بسیار راحت تر از سگ‌های نوجوان یا بالغ است و توصیه می‌شود برای جلوگیری از شکل گیری اضطراب جدایی در آن‌ها، تنها ماندن را به سگ‌های خود آموزش دهید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *