پت‌روز
پت‌روز
درمان آلرژی به گربه

درمان آلرژی به گربه چیست؟

آلرژی به گربه زندگی مشترک انسان و گربه را دشوار می‌کند. این آلرژی با علائمی مانند قرمزی و خارش چشم، عطسه، آبریزش بینی، جوش و… بروز می‌کنند و باعث ایجاد واکنش‌هایی مانند آسم می‌شود. وقتی به گربه حساسیت دارید چگونه در کنار گربه زندگی کنید؟ آیا راه حلی برای درمان آلرژی به گربه وجود دارد؟ آیا می‌توانیم این حساسیت را درمان کنیم و برای همیشه از شر آن خلاص شویم؟

مو یا بزاق گربه؛ کدامیک باعث آلرژی گربه است؟

برخلاف تصور عمومی که در خصوص درمان آلرژی به گربه‌ها وجود دارد، موی گربه باعث این آلرژی نمی شود و دلیل این آلرژی پروتئینی است که در بزاق گربه وجود دارد. این پروتئین موجود در بزاق گربه‌ها و سبوم ترشح شده توسط غدد است. این پروتئین Fel D1 نام دارد که باعث ایجاد آلرژی می‌شود.

همچنین گربه‌ها می‌توانند حامل مواد آلرژی زا موجود در محیط مانند گرده (در هوا) و کنه‌ها باشند که آنها تقریباً در همه جای خانه از جمله فرش، موکت، مبل، تخت و… هستند.

علائم و نشانه‌های آلرژی به گربه چه هستند؟

هنگامی‌که با پروتئین بزاق که پیش‌تر توضیح داده شد تماس داشته باشید سیستم ایمنی شما واکنش نشان داده و هیستامین ترشح می‌کند که باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شود.

مشخص‌ترین علائم و نشانه‌های آلرژی به گربه عبارتند از:

 • رینیت آلرژیک، که منجر به آبریزش بینی، عطسه و سرفه می‌شود.
 • ورم ملتحمه آلرژیک که همراه با آبریزش، خارش و قرمزی چشم است.
 • بثورات پوستی، مانند شیوع کهیر یا اگزمای آتوپیک که به مرور بدتر هم می‌شود.
 • آلرژن‌های گربه مسئول آلرژی‌های تنفسی هستند و مستعد مشکلات بیشتری می‌شوند و همین امر باعث شکست درمان آلرژی به گربه می شود.
 • از آنجایی که درمان آلرژی به گربه می‌تواند جدی‌تر شود، می‌تواند باعث حملات آسم یا حتی آنژیوادم شود که در مورد دوم نیاز به تماس با اورژانس و درمان پزشکی است.

آلرژی گربه چگونه انتقال پیدا می‌کند؟

تشنج البته با تماس مستقیم با گربه، در طول حضور او ایجاد می‌شود. اما ممکن است حیوان نیز حضور نداشته باشد و در هنگام تماس غیرمستقیم انسان با مواد آلرژی زای حیوان که در محیط بافی مانده است رخ دهد.

آلرژی همچنین می‌تواند هنگام ملاقات با دوستان یا افرادی که گربه دارند ایجاد شود.

آیا حساسیت به گربه‌ها یک شبه اتفاق می‌افتد؟

مانند هر آلرژی دیگری، زمانی که بدن نسبت به یک آلرژن عدم تحمل پیدا می‌کند، این آلرژی به هر شکلی روی بدن بروز می‌کند. بنابراین برخی از افراد می‌توانند پس از سال‌ها زندگی با حیوان یا پس از اینکه به طور منظم در اطراف آنها بوده‌اند، درگیر آلرژی به گربه شوند.

درمان آلرژی به گربه
حساسیت به گربه

آیا آلرژی گربه خود به خود درمان می‌شود؟

به گفته متخصصان آلرژی، ممکن است این اتفاق بیافتد که این موضوع حتی سیستماتیک هم نیست. هرچه بیشتر در اطراف حیوان باشیم، بیشتر در معرض آلرژی آن قرار می‌گیریم. در برخی موارد علائم و نشانه‌ها ممکن است به مرور در انسان کاهش یابد به هر حال در سریع ترین زمان باید در درمان آلرژی به گربه اقدام نمود

در صورت بروز واکنش با چه کسی مشورت کنیم؟

اولین کاری که باید در صورت بروز علائم انجام دهید، خواه با چیزی که فکر می‌کنید آلرژی به گربه مرتبط باشد یا نباشد، این است که  اگر علائم تجربه شده معمولی ​​هستند به پزشک عمومی‌ مراجعه کنید، زیرا حتی با وجود گربه، ممکن است حیوان مسئول آلرژی پیش آمده برای انسان نباشد.

فقط از هیچ دارویی استفاده نکنید، باید از خوددرمانی اجتناب کنید. متخصص آلرژی ممکن است آنتی هیستامین‌ها، ضد احتقان‌ها یا حتی کورتیکواستروئیدها را برای شما تجویز کند. اما بسته به شدت یا در صورت شک، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد تا بتواند علت آلرژی را مشخص کند و بر اساس آن شما درمان کند.

در حال حاضر درمان‌هایی وجود دارد که علائم آلرژی را تسکین می‌دهد، اما مسئله را برطرف نمی‌کند. بسته به اندام آسیب دیده، بینی، چشم‌ها، گلو و… ممکن است آنتی هیستامین ها، کورتیکواستروئیدهای موضعی، برای درمان تجویز شوند.

متخصص آلرژی ابزارهایی مختلفی برای فهمیدن این آلرژی دارد که آزمایش خون یکی از این موارد است. این آزمایش‌ها برای حساسیت پوستی یا اندازه‌گیری آنتی‌بادی‌ها با آزمایش خون به ما این امکان را می‌دهند که بدانیم آیا فرد به یک آلرژن، در این مورد پروتئین بزاق در گربه، حساس است یا خیر.

برای رفع درمان آلرژی به گربه چه داروهایی تجویز می‌شود؟

علم پزشکی دو سلاح برای مقابله با آلرژی گربه دارد که شامل موارد زیر است:

 • آنتی هیستامین‌ها، درمان دارویی که بر علائم اثر می‌گذارد و به صورت قطره، پماد یا قرص ‌ارائه می‌شود.
 • حساسیت زدایی یا ایمونوتراپی که به آلرژن حمله می‌کند.

توجه داشته باشید که درمان آلرژی به گربه می‌تواند تا 5 سال طول بکشد.

آیا درمان طبیعی برای آلرژی به گربه وجود دارد؟

باید گفت برخی درمان‌های طبیعی دقیقا مانند سایر بیماری‌ها برای درمان آلرژی به گربه هم وجود دارد. اما در همه موارد، درمان‌های طبیعی فقط باید مکمل درمان‌های اساسی توسط پزشک باشند، زیرا معمولاً به خودی خود کافی نیستند و همیشه مؤثر نبوده‌اند.

بنابراین برای تسکین آبریزش بینی، می‌توانید آب نمک گرم را بخور دهید، عسل را برای گلو درد بخورید یا از روغن‌های موثر برای رفع این مشکل استفاده کنید.

نکات درمانی آلرژی به گربه
درمان طبیعی برای آلرژی

اقدامات احتیاطی هنگام زندگی با گربه

در ادامه برخی از اقدامات احتیاطی که به شما کمک می‌کند تا در دوران زندگی با گربه خود به آلرژی گربه مبتلا نشوید بیان شده است:

جاروبرقی کردن برای جلوگیری از حساسیت به گربه

زمانی که  نسبت به گربه آلرژی دارید، تسلیم شدن در برابر از دست دادن گربه محبوب‌تان قطعا دشوار است. بنابراین توصیه می‌شود همواره به این نکته توجه داشته باشید که جاروبرقی کردن جزئی از زندگی شما با گربه محبوبتان است. به طور مرتب کف، فرش، موکت، مبل‌ها را جاروبرقی بکشید این یکی از راهکارهای موثر در درمان آلرژی به گربه است.

همچنین می‌توانید می‌توانید از یک پارچه مرطوب یا یک چسب مخصوص طراحی شده برای چسبیدن موهای گربه استفاده کنید که این امر در درمان آلرژی به گربه بسیار موثر است

رعایت بهداشت فردی

یکی از مهمترین مواردی که در درمان آلرژی به گربه باید رعایت شود بهداشت فردی است. بنابراین سعی کنید همواره پس از دست زدن به گربه دست‌های خود را بشویید.

دیگر موارد بهداشتی در خصوص آلرژی گربه

 • خانه را به طور منظم تهویه کنید و یک دستگاه تصفیه هوا نصب کنید.
 • اجازه دسترسی گربه به اتاق خواب‌ها و حتی الامکان رختخواب خود ندهید.
 • اطمینان حاصل کنید که کمد لباس‌ها به درستی بسته شده‌اند، زیرا گربه‌ها این استعداد را دارند که گاهی اوقات درها را با پنجه باز کنند.
 • در صورت امکان، گربه را هر چند وقت یکبار بشویید، اگر خودش اجازه داد موهای او را همواره شانه بزنید که البته این کار آسان نیست. این کار باعث می‌شود تا آنجا که ممکن است موهای مرده از بین بروند و در درمان آلرژی گربه کمک شایانی می کند.

 

نکاتی در خصوص آلرژی نسبت به گربه

شاید شما فکر کنید که درمان آلرژی به گربه با اندازه او مرتبط است و هر چقدر بزرگتر باشد درصد آلرژی بیشتری دارد. اما باید گفت این موضوع هیچ ارتباطی به اندازه گربه ندارد. بنابراین ترس از آلرژی با اندازه گربه مرتبط نیست.

باید گفت که گربه‌های نر اخته نشده بیشتر از ماده‌ها حساسیت‌زا هستند. دلیل آن تولید بیشتر پروتئین Fel d 1 توسط غدد بزاقی و چربی به دلیل سطح تستوسترون بالاتر است. بنابراین اخته کردن گربه یک کار خوب برای گربه است که باید صاحبان گربه را به این کار تشویق کرد.

گربه‌ها به ضد حساسیت بودن شهرت دارند اما این موضوع به صورت ۱۰۰٪ ای نیست. با این حال، نژادهای خاص این ویژگی را دارند که موهای خود را کمتر از سایرین می‌ریزند و مهمتر از همه، مقدار کمتری پروتئین آلرژی‌زا تولید می‌کنند.

آلرژی به گربه یکی از شایع‌ترین دلایل کنار گذاشتن گربه‌ها

درمان آلرژی به گربه یکی از اصلی‌ترین دلایل رها شدن آنها است. حتی می‌تواند یکی از 5 دلیل رایج برای رها کردن حیوانات خانگی باشد. در مورد یک فرد مبتلا به شرایط آلرژیک می‌توانید تجربه تماس با گربه را برای چندین ساعت امتحان کنید. این امر هر گونه خرید یا قبول کردن سرپرستی گربه را که اغلب منجر به رها شدن می‌شود، مستثنی می‌کند.

باتوجه به این که اغلب در کلانشهرها همچون اصفهان، تهران، کرج ،سرپرستی و یا خرید گربه به وفور دیده می شود، بنابرین اگر ساکن یکی از این شهرا مثلا اصفهان و یا حومه آن هستید،و قصد خرید گربه در اصفهان را دارید قبل از آن می بایست نکات گفته شده در بالا را رعایت نموده تا از بروز آلرژی خود به گربه تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

درمان آلرژی به گربه
شایع ترین دلیل آلرژی به گربه

صنعت غذا برای درمان آلرژی به گربه چه کار کرده است؟

صنعت غذای گربه در حال حاضر به گونه‌ای است که غذای مخصوص گربه را برای مبارزه با آلرژی‌هایی که ایجاد می‌کنند تولید کرده است. در ترکیب آن، پروتئین‌هایی وجود دارد که خاصیت آن‌ها کاهش آلرژن‌های موجود بر روی موهای گربه با خنثی کردن طولانی مدت آنها در بزاق است.

البته این غذاها خطر ابتلا به آلرژی را به طور کامل از بین نمی‌برد، اما می‌تواند آن را تا حدود 47٪ کاهش دهد. برای این موضوع می‌توانید از دامپزشک خود راهنمایی بخواهید و بهترین غذا را برای گربه خود انتخاب کنید که این یک درمان آلرژی به گربه است و می‌تواند تا حدود زیادی مشکل آلرژی شما را رفع کند.

نتیجه‌گیری

علاوه بر موارد گفته شده باید گفت محققان در حال حاضر واکسنی به نام Hypocat را ساخته‌اند که می‌تواند برای گربه‌ها تجویز شود.

البته باید گفت این واکسن هنوز در بازار موجود نیست. در خصوص این واکسن بسیاری اعتقاد دارند که ایمن‌سازی گربه در برابر پروتئینی که وقتی بیمار می‌شود تولید می‌کند مشکل ساز است. درمان آلرژی به گربه را می‌توان با انجام اقدامات بهداشتی بدون تسلیم شدن در کنار این حیوان خانگی جذاب رفع کرد.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *