پت‌روز
پت‌روز
کارهای لازم هنگام گاز گرفتگی سگ

هنگام گاز گرفتگی سگ چه کارهایی باید انجام داد

باید بدانیم هنگام گاز گرفتگی سگ چه کارهایی باید انجام داد. بنابراین در این پست قصد داریم دو مرحله اصلی برای درمان گاز گرفتگی سگ را معرفی کنیم. همچنین موارد حائز اهمیتی از جمله خطر ابتلا به هاری و کزاز، شناسایی علائم عفونت و نکات مورد توجه پزشکان در درمان گاز گرفتگی سگ ارائه می‌شوند.

اثرات مثبت داشتن حیوانات خانگی در زندگی افراد

حیوانات خانگی طوری تکامل یافته‌اند که به شدت با رفتار و احساسات صاحب خود هماهنگ شده‌اند. سگ‌ها حیوانات دوست‌داشتنی و وفاداری هستند. آنها می‌توانند بسیاری از کلماتی که می‌گوییم و حرکات بدن ما را بفهمند و تشخیص دهند.

مثل یک دوست برای انسان، به چشمان ما نگاه می‌کنند تا وضعیت عاطفی ما را بسنجند. حیوانات خانگی، به ویژه سگ‌ها و گربه‌ها، استرس شغلی، اضطراب و فوبیا، سطح فشار خون و افسردگی صاحبان خود را تا حد زیادی کاهش می‌دهند

در ارتقای سلامت‌روان افراد نقش مؤثری دارند. مراقبت از یک حیوان خانگی می‌تواند در رشد فعال کودکان تأثیرگذار باشد.

حیوانات خانگی همراه ارزشمندی برای افراد مسن هستند. بازی با سگ‌ها می‌تواند سطح دوپامین و سروتونین را افزایش دهد و باعث حفظ آرامش می‌شود.

اگرچه سگها حیوانات بسیار مهربانی هستند اما طبق آمار بیشترین موارد گازگرفتگی را از میان حیوانات گزنده، سگ به خود اختصاص داده که ممکن است با آن مواجه شوید

در صورتی که ساکن تهران و یا دیگرشهرها هستید و قصد خرید سگ در تهران را دارید وهمچنین اگر دارای سگ خانگی می باشید ، لازم است که یکسری نکات را در خصوص گاز گرفتگی سگ و راه های درمان آن، بدانید.

بهترین درمان گاز گرفتگی سگ چیست؟

جراحات ناشی از گاز گرفتن سگ به‌طور بالقوه می‌تواند زخم‌های عمیق و پارگی ایجاد کند که دردناک است و نیاز به درمان فوری دارد بنابرین لازم است بدانیم در درمان گازگرفتگی سگ چه نکاتی را رعایت کنیم

اگر به مؤثرترین درمان گاز گرفتگی سگ دسترسی ندارید، فوراً محل گاز گرفتگی را با یک دستمال تمیز و خشک ببندید تا جریان خونریزی متوقف شود که یکی از نکات لازم برای درمان گاز گرفتگی سگ محسوب می شود.

سپس باید محل زخم را با الکل پاک کنید و به دقت آن را با آب گرم و صابون بشویید. در نهایت یک باند استریل بر روی محل زخم قرار دهید و تا زمان بهبودی کامل، از پماد آنتی‌ بیوتیک استفاده کنید تا عفونت نکند.

کارهایی که باید هنگام گازگرفتگی سگ انجام داد
گاز گرفتگی سگ

اکنون دو مرحله کلیدی برای درمان گاز گرفتگی سگ شامل انجام کمک‌های اولیه و دریافت کمک حرفه‌ای شرح داده‌ می‌شوند:

1. انجام کمک‌های اولیه:

. نوع کمک اولیه براساس میزان شدت زخم مشخص می‌شود.
. اگر خراش پوست شما سطحی باشد، تنها کافی است که محل خراش را با آب گرم و صابون بشویید. همچنین برای احتیاط از یک لوسیون ضد باکتری بر روی ناحیه مورد نظر استفاده کنید.
. اگر زخم پوست شما تا حدی عمیق است، محل زخم را با آب گرم و صابون بشویید و به آرامی روی زخم را کمی فشار دهید تا ضمن خونریزی، میکروب‌های احتمالی خارج شوند.
. اگر محل گاز گرفتگی سگ از قبل خونریزی داشت، با یک پارچه تمیز کمی محل آسیب را فشار دهید تا جریان خون را متوقف کنید. سپس از لوسیون ضد باکتری استفاده کنید و محل را با یک باند استریل ببندید.

2. دریافت کمک حرفه‌ای:

محل زخم را بررسی کنید. اگر نشانه‌هایی از قرمزی، تورم، گرما و حساسیت نسبت به لمس مشاهده کردید یا تب و درد شدید داشتید باید فوراً به مرکز درمانی مراجعه کنید.

موارد حائز اهمیت در درمان گاز گرفتگی سگ :

بیماری هاری:

اگر صاحب سگ را نمی‌شناسیم و یا از سابقه واکسیناسیون سگ اطلاعی در دست نیست، ممکن است تزریق واکسن هاری ضروری باشد که این امر از دیگر نکات لازم در درمان گاز گرفتگی سگ محسوب میشود.

هاری به عنوان یک یک بیماری ویروسی جدی، می‌تواند سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) را به شدت تحت‌تأثیر قرار ‌دهد. در صورت عدم درمان، حتی در عرض چند روز پس از عفونت منجر به مرگ فرد می‌شود

نشانه‌های اولیه هاری مانند تب و سردرد، مشابه علائم آنفولانزا است. در موارد شدید، فرد می‌تواند هذیان بگوید و دچار توهم می‌شود. همچنین دهان کف می‌کند و عضلات فک فلج می‌شوند.

 ناقل بیماری کزاز:

عامل بیماری کزاز، باکتری کلستریدیوم تتانی (Clostridium tetani) در بزاق سگ‌ها یافت می‌شود.

کزاز یا بیماری فک قفلی به عنوان یک بیماری باکتریایی می‌تواند از طریق زخم حاصل از گاز گرفتن سگ، انسان را مبتلا کند. در اغلب کشورها هر 10 سال یک بار باید تزریق واکسن کزاز انجام شود.

علائم کزاز نیز شامل آمبولی ریه، مشکل در تنفس، اسپاسم ناگهانی و غیرارادی عضلانی، دشواری در بلع، تشنج، تب و سردرد، تعریق و تغییر فشار خون و ضربان قلب است.

شکستگی استخوان‌ها:

گاز گرفتن یک سگ ممکن است منجر به شکستگی، پارگی و التهاب یا خرد شدن استخوان‌ها، به ویژه در پاها، دست‌ها یا صورت شود.
. آسیب به بافت عصبی و عضلات: حتی اگر جای زخم کوچک به نظر برسد، می‌تواند به اعصاب، ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی اطراف آسیب برساند.

 عفونت:

خطر بروز عفونت در بیماران مبتلا به دیابت و یا افرادی با سیستم ایمنی ضعیف افزایش پیدا می‌کند. بنابراین سابقه بیماری‌های زمینه‌ای شما برای پزشک بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

تمیز کردن محل زخم به محض گاز گرفتن و استفاده از آنتی بیوتیک‌های موضعی مانند پوویدون آیوداین یا همان بتادین (کاهنده اثرات تحریکی زخم)، در داخل و اطراف محل آسیب می‌تواند از بروز عفونت جلوگیری کند.

همچنین باید هر روز بانداژ را تعویض کنید. علائم عفونت ممکن است در مدت 24 ساعت تا 14روز پس از آسیب ظاهر شوند. بنابراین مراقب محل زخم باشید.

موارد مهم به هنگام گازگرفتگی سگ
عفونت ناشی از گازگرفتگی سگ

 

نکات مورد توجه پزشکان در درمان گاز گرفتگی سگ

براساس نتایج تحقیقات، تقریباً نیمی از سگ‌هایی که متعلق به همسایگان یا اعضای خانواده هستند اطرافیان خود را گاز می‌گیرند. حتی سگ‌های ولگردی که در خیابان‌های مناطق شهری یا روستایی پرسه می‌زنند نیز گاهی اوقات می‌توانند خطرساز باشند.

پزشک شما حتماً درباره شرایط سگی که شما را گاز گرفته‌است از شما و همراهان سؤالاتی می‌پرسد. اینکه چه مدت زمانی بعد از گاز گرفتگی به مراکز درمانی مراجعه کردید نیز حائز اهمیت است. همچنین پزشک مجدد جای زخم شما تمیز کرده و بافت مرده پوست را از محل زخم خارج می‌کند.

در برخی مواقع ممکن است مصرف آنتی ‌بیوتیک برای یک الی دو هفته نیز تجویز شود. حتی اگر به نظر می‌رسد که عفونت به‌طور کامل فروکش کرده‌است، نباید مصرف دارو را قطع کنید.

در موارد شدید، تزریق واکسن کزاز و هاری در یک دوره 2 هفته‌ای برای شما در الویت قرار می‌گیرد. ممکن است زخم شما نیاز به بخیه نیز داشته ‎باشد رعایت این نکات یکی از موارد لازم در درمان گازگرفتگی سگ محسوب میشود.

اما به‌طور کلی زخم‌های حاصل از گاز گرفتن سگ برای بهبودی باید باز بمانند. البته برای درمان گاز گرفتگی سگ، محل زخم اگر روی صورت باشد، بخیه می‌شود.

پزشک شما  برای درمان گازگرفتگی سگ، باید محل خونریزی را به دقت بررسی کند تا مطمئن شود که آیا جای زخم به اندازه کافی عمیق بوده که به عضلات، تاندون‌ها، اعصاب یا استخوان‌ها آسیب برساند یا خیر.

باکتری‌های ناشی از گاز سگ‌ها کدام‌اند؟

سگ‌ها به دلایل مختلفی از جمله استرس، احساس خطر و دفاع از خود، حضور در یک موقعیت جدید، حفاظت از صاحب خود و دیدن یک غریبه و حتی هنگام بازی کودکان، ممکن است اطرافیان خود را گاز بگیرند.

گاز گرفتن سگ خطرات جدی برای سلامتی افراد جامعه دارد و بچه‌ها اغلب قربانیان گازگرفتگی سگ هستند.

بیشترین تعداد حوادث برای کودکان بین 5 تا 9 سال اتفاق می‌افتد و بیش از 40 درصد اینگونه اتفاقات برای کودکان زیر 14 سال روی می‌دهد. به همین دلیل بیشتر احتمال دارد که به شدت آسیب ببینند.

علاوه بر ایجاد زخم، باکتری‌ها و ویروس‌های مضر با گاز گرفتن سگ منتقل می‌شوند و عوارض شدید ایجاد می‌کنند. به محض گاز گرفتن سگ، ممکن است باکتری‌هایی از جمله استافیلوکوک (staphylococcus)، استرپتوکوکس (streptococcus)، پاستورلا (pasteurella) و یا کاپنوسیتوفاگا (capnocytophaga) وارد بدن ما شوند. این دسته از باکتری‌ها می‌توانند خطر عفونت را به میزان زیادی افزایش دهند.

در مقایسه با انواع باکتری‌های دیگر ذکر شده در اینجا، پاستورلا به راحتی با هر یک از انواع آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان است. همچنین علائم آن شامل درد، تورم یا حساسیت در اطراف ناحیه زخم است.

بیماری مرسا (Mrsa) نیز نوعی عفونت بسیار مسری از خانواده باکتری استافیلوکوک اورئوس است. علائم آن شامل خستگی، تب، سرفه، تنگی نفس و درد قفسه سینه است. تماس مستقیم با بینی سگ آلوده به مرسا، می‌تواند این عفونت را به بدن انسان منتقل کند.

در ابتدا برجستگی‌های کوچک قرمز رنگی در نواحی محل گاز گرفتگی سگ مبتلا به مرسا نمایان می‌شوند. بعد محل آسیب متورم و گرم می‌شود. برای درمان گاز گرفتگی سگ می‌توان از آنتی ‌بیوتیک وانکومایسین استفاده کرد.

اگر سگ‌ مورد نظر وحشی است و یا واکسینه نشده باشد، می‌تواند هاری و کزاز را منتقل کند. به همین دلیل برای درمان گازگرفتگی سگ، باید پزشک، اطلاعات کاملی از شرح‌حال شما دریافت کند. بنابراین همه ‌چیز را با جزئیات دقیق شرح دهید. در برخی موارد حضور همراه بیمار می‌تواند مؤثر باشد تا حادثه بهتر شرح داده‌ شود.

نکات مهم هنگام گازگرفتگی سگ
باکتری های ناشی از گازگرفتگی سگ

 

اکنون مواردی ارائه می‌شوند که خطر گاز گرفتن سگ‌ها را کاهش می‌دهند:

1. ضمن حفظ فاصله با سگ ناشناس، از تماس چشمی با او خودداری کنید.
2. همیشه کودکان را هنگام بازی با سگ زیر نظر بگیرید تا آسیب نبینند.
3. از ایجاد صداهای ناگهانی در مواجهه با سگ‌ها بپرهیزید.

جمع‌بندی

شما در حال بازی با سگ خود هستید و یا ممکن است در خیابانی راه بروید و سگ غریبه‌ای به شما حمله کند. دندان‌های سگ می‌توانند پوست شما گاز بگیرند و دست، پا و یا حتی صورت شما را خراش دهند.

در هر صورت، اقدامات فوری وجود دارند که باید حتماً آنها را برای درمان گاز گرفتگی سگ و کاهش خطر عفونت انجام دهید.

بنابراین در این پست به دو مرحله اصلی شامل دریافت کمک‌های اولیه و خدمات حرفه‌ای برای درمان گاز گرفتگی سگ پرداختیم. بعد از درمان خانگی، فوراً به متخصص مراجعه کنید تا خطرات احتمالی کاهش پیدا کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *