پت‌روز
پت‌روز
ویژگی جای خواب سگ

جای خواب سگ چه ویژگی باید داشته باشد

توجه به جای خواب سگ بسیار حائز اهمیت است. برای راحتی و سلامتی سگ خود، باید یک فضای مناسب را برای خوابیدن او فراهم کنید. در این راستا به این مسئله می‌پردازیم که جای خواب سگ چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد.

ویژگی‌های مهم جای خواب سگ

جای خواب سگ شما باید کاملاً تمیز، خشک و راحت باشد. همچنین از یک تخت یا زیرانداز مناسب برای سگ خود استفاده کنید تا بدن او به‌طور مستقیم با سطح زمین تماس نداشته‌باشد و از سرما یا گرما محافظت شود.

اطمینان حاصل کنید که محل خواب سگ شما از هرگونه نویز دور باشد تا سیکل استراحت او با اخلال روبرو نشود و آرام و بی‌نقص بخوابد. اکنون به شرح مهم‌ترین این نکات می‌پردازیم.

امنیت

مهم‌ترین فاکتور، اطمینان از ایمن بودن جای خواب سگ است.

این فضا باید عاری از هرگونه خطر بالقوه و خطرناک از جمله مواد سمی، سیم برق، اشیاء تیز و برّنده باشد. همچنین باید مراقب باشید که اجسام ریز و گرد که قابل بلعیدن هستند را در آنجا قرار ندهید.

راحتی

برای انتخاب جای خواب سگ باید به نوع، سن و نژاد او توجه کنید. زیرا برخی سگ‌ها فضایی دنج و دربسته را می‌پسندند. درحالیکه بعضی دیگر ممکن است یک تشک ساده را بخواهند.

جای خواب سگ
میزان راحتی

تنظیم دما

اغلب سگ‌ها به تغییرات ناگهانی دما شدیداً حساسیت نشان می‌دهند. بنابراین جای خواب سگ باید به‌خوبی عایق‌بندی شود و خیلی گرم و یا بیش از حد سرد نباشد. همچنین در فصول سرد سال می‌توانید از پتو و پدهای گرم استفاده کنید.

تمیزی و بهداشت

موی سگ‌ها ممکن است مستعد ریزش باشد. به همین دلیل باید به نحوه نگهداری و تمیزی محل مورد نظر دقت نمایید.

سعی کنید فضایی را در نظر بگیرید که قابل شستشوی و ضدعفونی کردن باشد.

افراد معمولاً از روکش‌های قابل تعویض استفاده می‌کنند که جابه‌جایی آنها نیز راحت‌تر باشد. بنابراین رعایت این موارد از تجمع انگل و عامل بیماری‌زا جلوگیری می‌کند.

اندازه فضا

جای خواب سگ شما باید به‌قدری فضای کافی داشته‌باشد که او بتواند به راحتی حرکت کند. درنتیجه آزادی عمل بیشتری به او بدهید.

بنابراین این محل باید متناسب با اندازه سگ باشد تا به‌راحتی دراز بکشد و دست و پای خود را جمع نکند. به همین دلیل تا جایی که امکان دارد سعی کنید محیطی فراهم نمایید تا فضای آن  کوچک، تنگ و محدود نباشد.

آشنایی

داشتن یک فضای خواب آشنا احساس راحتی و امنیت بیشتری را برای سگ شما فراهم می‌کند. این محل خواب راحت و امن به فضای خوبی برای او تبدیل خواهد شد که می‌تواند ساعات‌های زیادی را در آنجا بگذارند.

به همین دلیل سعی کنید یک جای ثابت را برای این منظور در نظر داشته‌باشید تا تغییری در خلق و خوی سگ شما ایجاد نشود و نظم زندگی او برهم نخورد.

همچنین داشتن یک جای مشخص، مفهوم فضای شخصی را در او تقویت می‌کند و یک راه فوق‌العاده برای تربیت سگ خواهد بود.

ویژگی محل خواب سگ
اندازه فضا

استرس و اضطراب

سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها استرس و اضطراب را تجربه می‌کنند. بنابراین فضای خواب آنها باید برایشان محیطی قابل پیش‌بینی باشد و دگرگونی ناگهانی در آنجا رخ ندهد.

زیرا این آرامش سگ می‌تواند تحت شرایط بیرونی به شدت آسیب ببیند و احساس خطر، سگ را در حالت حالت آماده باش دائمی قرار می‌دهد که می‌تواند از طول عمر مفید او بکاهد.

سروصدا و عامل مزاحم

کیفیت خواب سگ یکی از مواردی است که در سلامت او بسیار نقش مهمی دارد. به همین دلیل هرگونه عامل ناآشنا و مزاحم می‌تواند در این مورد اخلال ایجاد کند.

همچنین کاهش سروصدای اضافی محیط به سگ‌ها کمک می‌کند تا با از بین بردن مزاحمت بالقوه یا عناصر ناآشنا، خواب عمیق‌تر و آرام‌تری داشته‌باشند.

دلبستگی

برخی از سگ‌ها به دلیل شرایط زندگی صاحب خود ممکن است اضطراب جدایی را تجربه کرده‌باشند.

به همین دلیل آن سگ تمایل دارد تا نزدیک صاحبان خود بماند تا احساس امنیت بیشتری داشته‎‌باشد.

بنابراین باید با رفتار سگ خود آشنا شوید تا اینگونه موارد را قبل از اینکه به سگ شما آسیب وارد شود، تشخیص دهید.

همچنین با این کار پیوند بین شما و حیوان خانگی‌تان تقویت می‌شود و سگ شما تعلق خاطر بیشتری را احساس می‌کند.

امکان دسترسی

از این مورد اطمینان حاصل کنید که جای خواب سگ شما در دسترس باشد تا در مواقع لزوم بتوانید به آنجا مراجعه کنید. همچنین رفت و آمد سگ باید در ایمن‌ترین حالت ممکن صورت بگیرد و فضا صعب العبور نباشد.

بنابراین جای خواب سگ خود را تا آنجایی که می‌توانید نزدیک به محل زندگی خودتان در نظر بگیرید.

ترجیح شخصی

یک جای خواب سگ  که نیازهای جسمی و روانشناختی او را برآورده سازد می‌تواند از بروز مشکلات رفتاری جلوگیری کند که این موضوع میتواند تاثیر زیادی روی ارزش و قیمت سگ داشته باشد.

وقتی سگ‌ها از محل خواب خود راحت و راضی هستند، کمتر درگیر رفتارهای مخربی مانند جویدن، کندن یا پارس کردن می‌شوند.

به همین دلیل شما باید به ویژگی‌های شخصیتی و هیجانی سگ خود اهمیت بدهید. زیرا هر کدام از آنها ترجیحات و نحوه رفتار خاص خود را دارند.

بنابراین به عادت‌های سگ خود توجه کنید و میبایست جای خواب سگ را به گونه ای انتخاب نمایید که با راحتی و نیازهای شخصی او کاملاً منطبق باشد.

به‌عنوان مثال ممکن است سگ شما به خوابیدن در یک جعبه عادت داشته‌باشد. شما باید مطمئن شوید آنجا فضای کافی و مناسبی برای او وجود دارد.

دلایل بی‌خوابی سگ‌ها

ابتدا به مهم‌ترین ویژگی‌های جای خواب سگ‌ پرداختیم. اکنون به عوامل مؤثر بر بی‌خوابی آنها اشاره می‌کنیم.

بیماری و مشکلات پزشکی

شرایط پزشکی مختلفی می‌توانند موجب بی‌خوابی در سگ‌ها شوند.

اینگونه مشکلات ممکن است مواردی از جمله درد، ناراحتی ناشی از آسیب مفصلی یا مشکلات گوارشی، عفونت‌های دستگاه ادراری، انواع آلرژی‌ها و حساسیت‌های فصلی، عدم تعادل هورمونی و اختلالات عصبی باشند.

مصرف دارو

برخی از داروها بر روند خواب سگ اثری منفی دارند و سیکل طبیعی آن را برهم می‌زند. از جمله این داروها می‌توانیم به استروئید اشاره کنیم که باعث افزایش انرژی و بی‌قراری می‌شود.

همچنین از دادن موادی مانند کافئین به سگ خود جداً خودداری نمایید تا خواب او محتل نشود.

تحرک جسمی و ذهنی

سگ‌ها باید در طول روز به اندازه کافی تحرک بدنی و فعالیت ذهنی داشته ‎باشند. این مورد به آنها کمک می‌کند تا با مصرف انرژی روزانه برای خوابی آرام و راحت آماده شوند.

افزایش سن

با افزایش سن سگ‌ها، تغییراتی در سبک زندگی و الگوی خواب آنها ایجاد می‎شود. همچنین سگ‌های مسن‌تر ممکن است دچار مشکلاتی شوند که ریتم خواب آنها را مختل می‌کند.

عوامل محیطی

همانطور که در بخش ویژگی‌های مهم جای خواب سگ اشاره شد، عوامل محیطی از جمله نوسانات دمایی، سروصدا، نویز، وجود عامل ناآشنا و محل استراحت نامناسب می‌توانند در سیکل خواب او اخلال وارد کنند.

بنابراین باید سعی کنید اینگونه موارد را کاهش دهید.

محل خواب سگ
عوامل محیطی

گاز گرفتن جای خواب

نامناسب بودن جای خواب سگ علاوه بر بروز اخلال در سیکل خواب، منجر به مشکلات رفتاری از جمله گاز گرفتن می‌شود.

اکنون به این مسئله می‌پردازیم که چه عواملی باعث می‌شوند سگ‌ها در طول روز جای خواب خود را گاز بگیرند و به آن آسیب بزنند.

غریزه

جویدن برای سگ‌ها یک رفتار غریزی است و در نگاه اول این فعالیت متناسب با شرایط آنها است.

اما اگر سگ شما محل خواب خود را بیش از حد گاز می‌گیرد می‌توانید از وسایل جایگزین از جمله توپ‌های نرم و پلاستیکی استفاده کنید.

رویش دندان‌ها

مشابه انسان‌ها، سگ‌ها نیز هنگام دندان درآوردن ممکن است وسایل اطراف خود را گاز بگیرند. زیرا فشار ناشی از گاز گرفتن می‌تواند به تسکین ناراحتی و درد ناشی از رویش دندان کمک کند.

اما باید شرایط را مدیریت کنید که به وسایل شما آسیبی وارد نشود.

بی‌حصولگی و یا انرژی بیش از حد

سگ‌هایی که بی‌حوصله هستند و یا انرژی بیش از حد دارند ممکن است به دلایل مختلفی مانند اینکه چیزی برای برای بازی با آن پیدا نمی‌کنند و یا صاحبشان در حال حاضر فرصت کافی برای آنها ندارد، به گاز گرفتن محل خواب خود متوسل شوند.

تعیین قلمرو

حس بویایی فوق‌العاده‌ و قوی سگ‌ها عامل مهمی برای تعیین قلمرو و مالکیت آنها است.

ممکن است گاهی سگ‌ها برای تعیین مرزهای خود جای خواب خود را گاز ‌بگیرند که این موردی کاملاً طبیعی است.

اما اگر از حالت نرمال خارج شد و علاوه بر آن، مبل خانه و سایر لوازم را گاز گرفت، باید حتماً با دامپزشک سگ خودتان مشورت نمایید.

عصبی و مضطرب بودن

اغلب سگ‌ها عصبانی بودن خود را با گاز گرفتن محل خواب به صاحبانشان نشان می‌دهند. همچنین هنگامی که احساس خطر کنند ممکن است این کار را انجام دهند.

سلامت روان و خواب سگ‌ها

به‌طور کلی خواب برای همه موجودات یک نیاز طبیعی است که باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد تا عملکرد روزانه تسهیل شود.

سگ‌هایی که به‌ویژه پرتحرک هستند به خواب کافی نیاز دارند تا اطلاعات دریافتی خود را پردازش کنند. همچنین به افزایش سطح حافظه کمک می‌کند تا عملکرد شناختی آنها ارتقاء یابد.

از آنجایی که واگذاری سگ و خرید آن در تهران و کرج به وفور دیده می شود،بنابرین اگر ساکن تهران و یا کرج و همچنین اطراف آن هستید و بر فرض مثال قصد خرید سگ در تهران را دارید لازم است که حتما  با نکات مربوط به نگهداری سگ و نیز خلق و خوی آنها آشنا شوید.

جمع‌بندی

جای خواب سگ می‌تواند بر نحوه آموزش و تربیت رفتارش تأثیر بگذارد و در مرز بندی شخصیت او نیز نقش مهمی دارد.

سگ‌ها پس از انجام فعالیت‌های فیزیکی و ذهنی به خواب آرام و راحت نیاز دارند تا سطح انرژی آنها به حالت طبیعی برگردد و سیستم ایمنی تقویت شود.

بنابراین در این پست به مهم‌ترین ویژگی‌های حائز اهمیت در انتخاب محل استراحت برای سگ‌ها اشاره کردیم تا احساس بهتری را از زندگی کردن در کنار شما تجربه کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *